25 Şub, 2024 @ 11:04
Banner Top

WordPress kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi “public_html/wp-content/uploads dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” sorunudur. WordPress dizin oluşturulamadı hatası sunucu ( Hosting ) üzerindeki izinlerden kaynaklanmaktadır.

Siteye bir medya yüklemesi yaptığınızda WordPress Uploads klasöründe yeni bir klasör oluşturulmaktadır. Bu klasör gerekli izin ayarları yapılmadıysa oluşturulamaz ve ” public_html/wp-content/uploads dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” hatası alırsınız.

WordPress Dizin Oluşturulmadı Hatası Çözüm

1- WordPress admin panelinize girin Ayarlar-> Ortam bölümüne girin. Burada Yüklemeleri bu klasörde sakla göreceksiniz. Buradaki değer tam yol verilmiştir. Bunu “wp-content/uploads” şu şekilde düzenleyin.

2- WordPres dizin oluşturulamıyor hatasının çözümü için internette bir çok yöntem yazılmış ancak bu hatanın kullanıcı tarafından tek bir çözümü var buda risk içermektedir.

→ Sunucunuz üzrinde public_html klasörüne girin

 İlk olarak Wp-content klasörüne tıklayın ve üst panelden İzinler butonuna tıklayın ziyaretçiler hariç yazma izinlerini tıklayın yani Chmod değerlenin 777 olduğundan emin olun.

Daha sonra aynı işlemi bir alt klasör olan Uploads klasörü içinde uygulayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra WordPress panelinden ortam eklemeyi deneyin, muhtemelen dizin oluşturma hatası çözülmüş olacaktır. Eğer sitenizi farklı bir hosting firmasına taşıdıysanız bu sorun izinlerin baştan sonra değişmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Yukarıdaki yöntemi uyguladığınızda hala ” dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?” hatası alıyorsanız mutlaka hosting sağlayıcınıza bir destek talebi oluşturun kısa bir işlem sonucunda sorunu çözmüş olacaklardır.

Özellikle WordPress sitelerin hosting değiştirme ve tema değiştirme işlemleri sonucunda WordPress dizin oluşturulamıyor hatası alınmaktadır.

Banner Content