9 Ara, 2023 @ 9:20
Banner Top

Ülkemizde internetin en aktif olarak kullanıldığı alanlardan biri de forum siteleridir. İnternet kullanımının ilk yaygınlaşmaya başladığı 90’lı yıllardan günümüze kadar ulaşmayı başaran bir web site formatı olan forum, kullanıcıların belirli kurallar çerçevesinde özgürce fikirlerini paylaşabildiği ve bilgi alışverişi yapabildiği platformlardır. Yalnızca Türkiye’de değil dünyanın tamamında oldukça büyük hacimlere ulaşan forum siteleri mevcuttur. Bu nedenle forum sitesi hazırlama işi de otomasyona bağlanmıştır. Hazır paketler kullanılarak son derece etkili bir şekilde forum siteleri hazırlanabilmektedir. İşte bu hazır paketlerden biri de Simple Machines Forum olarak karşımıza çıkar. Bu sistem, PHP dilinde yazılan ve MySQL üzerinde çalışabilen bir uygulamadır. Dakikalar içerisinde yeni bir forum kurmayı mümkün kılmaktadır.

Simple Machines Forum Nedir?

Simple Machines Forum Nedir?

Genel Özellikleri

Dünya genelinde en çok tercih edilen hazır forum sistemi olan Simple Machines Forum, ilk olarak pratik olma özelliği ile göze çarpmaktadır. Çok basit bir şekilde son derece kullanışlı ve hoş görünümlü bir forum hazırlamanız mümkün. Birbirinden farklı birçok hazır forum uygulaması olmasına rağmen SMF’nin daha çok tercih edilme sebeplerinin başında ise tema zenginliği gelmektedir. Hem SMF tarafından resmi olarak çıkarılan hem de kullanıcılar tarafından bağımsız bir şekilde oluşturulmuş ve sisteme yüklenmiş onlarca, hatta yüzlerce farklı tema bulunmaktadır. Bu temalar aracılığı ile özelleştirmelerinizi çok detaylı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Forum içerisinde kullanılacak olan pratik butonlar, genel görünüm ve kullanıcı panelleri gibi kısımlarda da ayrı ayrı özelleştirmeler yapabilmek mümkün. Yani özetle SMF size, üzerinde en ince ayrıntılara kadar oynamalar yapabileceğiniz ve özgün bir görünüm kazandırabileceğiniz bir forum sitesi sunmaktadır.

SMF Eklentileri

Yukarıda bahsettiğimiz tema çeşitliliğinin yanında Simple Machines Forum, aynı zamanda size oldukça geniş bir eklenti havuzu sunmaktadır. Bu eklentiler de yine hem SMF tarafından hem de kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir. Eklentiler, forumunuzun kullanılabilirliğini ve görsel görünümünü iyileştirmek için güzel yardımcılardır. Eğer yazılım bilginiz yeterliyse kendiniz de bir eklenti veya tema oluşturabilirsiniz. SMF temalarına ve eklentilerine ulaşmak için ise simplemachines.org resmi internet sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. SMF, açık kaynak kodlu olarak geliştirilen, dünya çağında yüzlerce gönüllü geliştiricisi olan özgür bir yazılımdır ve ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Banner Content
Tags: , , , ,

Related Article

No Related Article