25 Şub, 2024 @ 10:42
Banner Top

Sweet Home 3D, mobilyalarınızı bir evin 2B planına 3B önizleme ile yerleştirmenize yardımcı olan ücretsiz bir iç tasarım uygulamasıdır.

https://www.sweethome3d.com/ adresinde bulunan bu program, ister taşınırken ister sadece mevcut evlerini yeniden tasarlamak istesinler, iç mekanlarını hızlı bir şekilde tasarlamak isteyen kişilere yöneliktir. Çok sayıda görsel kılavuz, evinizin planını çizmenize ve mobilyaları yerleştirmenize yardımcı olur. Odalarınızın duvarlarını mevcut bir planın görseli üzerine çizebilir, kategorilere göre düzenlenmiş bir katalogdan mobilyaları plana sürükleyip bırakabilirsiniz. 2B plandaki her değişiklik, mizanpajınızın gerçekçi bir şekilde oluşturulmasını size göstermek için 3B görünümde eş zamanlı olarak güncellenir.

Bu kılavuz, Sweet Home 3D sürüm 7.0.2 ile nasıl ev oluşturacağınızı gösterir. Kullanıcı arayüzünü anlattıktan sonra, evinizin duvarlarını nasıl çizeceğinizi ve mobilyaları nasıl düzenleyeceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimde oluşturulan örnek https://www.sweethome3d.com/examples/userGuideExample.sh3d (3,2 MB) adresinde mevcuttur .

 Daha fazla bilgi için ayrıca Sweet Home 3D video eğitimlerini görüntüleyebilir , Sweet Home 3D pencerelerinin araç çubuğunda bulunan Yardım düğmesinden erişilebilen Sweet Home 3D yardımını kullanabilir ve daha gelişmiş ipuçları öğrenebilirsiniz .
 
şekil 1. Sweet Home 3D yardımı

Kurulum

Sweet Home 3D Windows, macOS, Linux ve Solaris üzerinde çalıştırılabilir ve 29 farklı dile çevrilmiştir.Sisteminize bağlı olarak, Sweet Home 3D’yi indirmek ve kurmak için aşağıdaki talimatları kullanın:

Pencereler: http://sourceforge.net/projects/sweethome3d/files/SweetHome3D/SweetHome3D-7.0.2/SweetHome3D-7.0.2-windows.exe/download’ı (80,8 MB) indirin , indirilen kurulum programını çalıştırın ve adresindeki talimatları izleyin. kurulum sihirbazı.
Mac os işletim sistemi: http://sourceforge.net/projects/sweethome3d/files/SweetHome3D/SweetHome3D-7.0.2/SweetHome3D-7.0.2-macosx.dmg/download (78.4 MB) dosyasını indirin , indirilen dosyaya çift tıklayın ve Sweet Home 3Dbulunan uygulamayı çalıştırın Açılan klasörde. Sweet Home 3D’yi yüklemek için uygulamayı istediğiniz klasöre sürükleyip bırakın.
Linux: http://sourceforge.net/projects/sweethome3d/files/SweetHome3D/SweetHome3D-7.0.2/SweetHome3D-7.0.2-linux-x64.tgz/download (70.3 MB) dosyasını indirin , indirilen dosyayı açın ve SweetHome3D içinde bulunan uygulamayı çalıştırın sıkıştırılmamış dizin. Sweet Home 3D’yi yüklemek için, sıkıştırılmamış dizini istediğiniz bir dizine taşıyın.

Ayrıca Sweet Home 3D Online ile evlerinizi düzenleyebilirsiniz . Bu sürümün özellikleri, indirilebilir sürüme benzer, ancak kayıt olduğunuzda evleriniz otomatik olarak bu web sitesinin sunucusuna kaydedilecektir . Çevrimiçi sürümün herhangi bir menü çubuğu yoktur, ancak indirilebilir sürümün tüm menü öğelerine, 3B modellerin içe aktarılması ve fotoğraf ve video oluşturma dışında, bağlamsal menülerinden veya araç çubuğundan erişilebilir.

Kullanıcı arayüzü

Her bir Sweet Home 3D penceresi, bir evin iç tasarımını düzenler ve şekil 2’de gösterildiği gibi, tepesinde bir araç çubuğu bulunan, yeniden boyutlandırılabilir dört bölmeye bölünmüştür.Sweet Home 3B bölmeler
şekil 2. Sweet Home 3D bölmeleri

 1 Mobilya kataloğuKategorilere göre düzenlenen bu katalog, ev tasarımınıza ekleyebileceğiniz tüm mobilya ve objeleri içermektedir. Bir kategorinin mobilyalarını adının yanındaki üçgene tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. 3 Ev planıBu bölme, evinizi yukarıdan görüldüğü gibi, bir ızgara üzerinde ve kurallarla çevrili olarak görüntüler. Bu bölmede fare ile evinizin duvarlarını çiziyorsunuz ve üzerine mobilyalarınızı yerleştiriyorsunuz.
 2 Ev mobilyaları listesiBu liste, evinizin mobilyalarını içerir ve burada adları, boyutları ve diğer özellikleri görüntülenebilir. Her bir sütun başlığına tıklanarak sıralanabilir. 4 Ev 3B görünümüBu bölme, evinizi 3 boyutlu olarak görüntüler. Evinizi bu bölmede üstten veya sanal bir ziyaretçi bakış açısından görebilirsiniz.
! Her bölmede odağa sahip olabilir (yani klavye girdisini alabilir) ve bazı işlemler, onu çevreleyen renkli dikdörtgenle tanınabilen odaklanmış bölmeye bağlıdır; örneğin, şekil 2’de ev planına odaklanılmıştır . Odağı başka bir bölmeye aktarmak için Sekme ve Shift + Sekme tuşlarını kullanın veya odaklanması gereken bölmeye tıklayın.
 Ev planında yapılan tüm değişiklikler , araç çubuğundaki Geri Al ve Yinele düğmeleri tıklanarak geri alınamaz/yeniden yapılabilir . Program tarafından önerilen çeşitli işlemleri denemekten çekinmeyin.

yeni bir eve başlamak

Daha fazla ilerlemeden önce, macOS altında Sweet Home 3D > Preferences… menü öğesi veya diğer sistemler altında File > Preferences… menü öğesi ile şekil 3’te gösterildiği gibi tercihler iletişim kutusunu görüntüleyin . Programda kullanılan varsayılan birimi, duvarların varsayılan kalınlığını ve yüksekliğini ve diğer tercihleri ​​kontrol edin.

düzenleme tercihleri
şekil 3. Düzenleme tercihleri

 Bir ev oluşturmak için, Sweet Home 3D lansmanında oluşturulan varsayılan evi kullanmanız veya üzerine tıklamanız yeterlidir.araç çubuğundaki Yeni giriş düğmesi.

Sweet Home 3D’de bir ev tasarımının önerilen adımları şunlardır:

 1. Ev planının arka plan görüntüsü olarak evinizin taranan planını içe aktarın ,
 2. Bu arka plan görüntüsünün üzerine duvarlar çizin ,
 3. Duvar kalınlığını, renkleri ve dokuları düzenleyin,
 4. Boş evinizin gerçekçi bir görüntüsünü elde etmek için ev planınıza kapı ve pencereler ekleyin ve boyutlarını ayarlayın,
 5. Ev planınıza mobilya ekleyin , boyutlarını ve konumlarını ayarlayın, sonunda içe aktarılan 3D modelleri kullanın ,
 6. Odalar çizin ve zeminlerinin ve tavanlarının rengini veya dokusunu değiştirin,
 7. Evinizin birden fazla katı varsa, katları ve merdivenleri birleştirerek ekleyin ve her kat için ilk altı adımı yeniden başlatın,
 8. Yazdırmadan önce belgelemek için ev planınıza boyutlar çizin ve metinler ekleyin .

Bu adımlar sırasında, düzeninizdeki bakış açısını değiştirmek için muhtemelen sık sık 3B görünümde gezineceksiniz .

 Bu arada, üzerine tıklayarak projenizi düzenli olarak kaydetmeyi unutmayın.Ana girişi kaydet düğmesi (düzenlenen ana sayfanın otomatik olarak kaydedildiği Çevrimiçi sürüm hariç). Bir Sweet Home 3D dosyası, diğer kullanıcılarla değiş tokuş edilebilir ve varsayılan katalogda bulunmayan içe aktarılmış 3D modeller içerebilir. Ayrıca PNG formatında 3D görünüm görüntüleri oluşturabilir, evinizdeki sanal bir yoldan 3D videolar hesaplayabilir ve evinizin 3D görünümünü OBJ + MTL formatında dışa aktarabilirsiniz .

Ev planını içe aktarma

! Bu ilk adım zorunlu değildir ancak mevcut bir evin duvarlarının çizilmesini hızlandırır. Bu nedenle, evinizin planını bulmaya çalışın ve henüz yapmadıysanız, görüntünün doğru şekilde döndürüldüğünden emin olarak tarayın. Sweet Home 3D’de büyük bir dosyayı içe aktarmayın, bu görüntünün bir yardımcı olması gerekiyor, sanat eseri değil!

Şekil 4’te gösterildiği gibi bir görüntü dosyasını seçmenize ve ölçeklendirmenize yardımcı olan sihirbazı görüntülemek için Plan > Arka plan görüntüsünü içe aktar… menüsünü seçin .

Aşama 1Adım 2
Aşama 3Adım 4
şekil 4. Arka plan görüntüsünü içe aktarma sihirbazı
Resim seç’e tıklayın ve dosya iletişim kutusunda resminizi seçin. Sweet Home 3D, BMP, JPEG, GIF veya PNG formatlarını destekler. Bu eğitimde kullanılan taranmış görüntü https://www.sweethome3d.com/examples/userGuideBluePrint.jpg adresinde mevcuttur.
Resim yüklendikten sonra Devam’a tıklayın .
Resimde çizilen renkli çizginin bitiş noktalarını, bu çizgi bilinen bir uzunlukla eşleşecek şekilde hareket ettirerek resmin ölçeğini tanımlayın. Ardından Çizilen çizginin uzunluğu alanına bu çizginin gerçek uzunluğunu yazın ve Devam düğmesine tıklayın .
Plandaki görüntünün orijinini, yani ana plandaki (0, 0) noktasıyla eşleşen görüntüdeki noktayı tanımlayın. Ardından Son’a tıklayın .

Sihirbaz kapatıldığında, görüntünüz şekil 5’te gösterildiği gibi seçilen ölçekte ev planı ızgarasının arkasında görünecektir. Yanlış bir ölçek veya konum seçtiyseniz, bunları Düzen > Planla > Arka plan görüntüsünü değiştir … Menü.


şekil 5. Ev planı bölmesindeki arka plan görüntüsü

Çizim duvarları

Duvar Oluşturma modu aracı Duvar çizmek için önce araç çubuğundaki Duvar oluştur düğmesine tıklayın .

Ev planında yeni duvarın başlangıç ​​noktasında tıklayın, ardından planın bitiş noktasında tıklayın veya çift tıklayın. Çift tıklamadığınız veya Escape tuşuna basmadığınız sürece, her yeni tıklama mevcut duvarın karşıt noktasını ve bir sonraki duvarın başlangıç ​​noktasını gösterir.

Yakınlaştırma araçları Duvarları hassas bir şekilde çizmenize yardımcı olması için duvarlar araç ipucunu, hizalama çizgilerini kullanın ve Yakınlaştır düğmeleriyle plan ölçeğini değiştirin. Enter tuşuna bastıktan sonra oluşturulan duvarın uzunluğunu ve açısını da girebilirsiniz .

Duvarları çizerken kapı ve pencereleri hesaba katmayın, çünkü Sweet Home 3D duvarlarda açıklıklar koyacağınız delikleri otomatik olarak hesaplayacaktır. Şekil 6’da görüldüğü gibi duvarlar eş zamanlı olarak planda ve 3 boyutlu görünümde çizilir ve istediğiniz zaman farenin sol tuşu basılıyken hareket ettirilerek 3 boyutlu görünümde bakış açısını ayarlayabilirsiniz .

Çizim duvarları
şekil 6. Çizim duvarları

! Paralel duvarlar çizmenize yardımcı olmak için, duvarların zemindeki açısı varsayılan olarak 15°’nin katıdır. Bu manyetizmayı tercihler iletişim kutusundan manyetizmayı devre dışı bırakarak veya Windows’ta çizim sırasında Alt tuşuna, macOS’ta cmd tuşuna veya Linux’ta Shift + Alt tuşlarına basarak iptal edebilirsiniz .

Duvarları düzenleme

Mod aracını seçin Duvar çizimini sonlandırmak ve duvar çizimi sırasında devre dışı bırakılan araçları kullanmak için araç çubuğundaki Seç düğmesine tıklayın . Seçimmodu seçildiğinde , üzerine tıklayarak ev planınızdaki bir nesneyi seçebilirsiniz. Çevrelerine bir seçim dikdörtgeni çizerek veya Shift tuşuna basarken her birinin üzerine tıklayarak da bir veya daha fazla nesne seçebilirsiniz .

Ev planında seçili duvarları (ve diğer nesneleri) taşımak için duvarları sürükleyip bırakın veya klavyenin ok tuşlarını kullanın. Planda bir duvar seçildiğinde , başlangıç ​​ve bitiş noktasını da fare ile hareket ettirebilir veya Plan > Duvarı böl menü öğesi ile duvarı iki duvara bölebilirsiniz.Bir duvara çift tıklayın veya menüden Plan > Duvarları değiştir…’i seçerek duvar iletişim kutusuyla seçili duvarların mevcut grubunu değiştirin.Şekil 7’de gösterildiği gibi, bu iletişim kutusu, seçilen duvarların sol ve sağ taraflarının renklerini veya dokularını, kalınlıklarını ve yüksekliklerini düzenlemenize yardımcı olur. Kendi görüntünüzü doku olarak kullanmak istiyorsanız, İçe Aktar düğmesine tıklayın ve size yol gösterecek olan doku içe aktarma sihirbazını kullanın.

Duvar özelliklerini düzenleme
şekil 7. Duvar niteliklerini düzenleme

Kapı, pencere ve mobilya ekleme

 Evinize mobilya eklemek için, mobilyaları katalogdan ev planına veya mobilya listesine şekil 8’de gösterildiği gibi sürükleyip bırakın veya katalogdan bir parça seçin ve araç çubuğundaki Mobilya ekle düğmesine tıklayın .Eve eklenen parçalar eş zamanlı olarak mobilya listesinde, ev planında ve 3 boyutlu görünümde seçilip çizilir.

Ev planına mobilya ekleme
şekil 8. Ev planına kapı, pencere ve mobilya ekleme

Boş evinizin gerçekçi bir görüntüsünü elde etmek için önce ev planınıza kapılar ve pencereler ekleyin. Manyetizma aktif olduğunda, bir duvara düşen bir kapı veya pencere, o duvarın yönüne ve kalınlığına bağlı olarak otomatik olarak yönlendirilir ve yeniden boyutlandırılır.Ardından mobilya ekleyin ve yerlerini, açılarını ve boyutlarını ayarlayın. Manyetizma aktif olduğunda, bir mobilya parçası otomatik olarak döndürülür, böylece arka yüzü fare imlecini üzerine bıraktığınız duvar boyunca uzanır ve daha büyük olanın üzerine bırakılan bir parça, ikincisinin üstünde görünecek şekilde yükseltilir. varsayılan yükseklik kat seviyesindedir.

Planda bir parça seçildiğinde , şekil 9’da gösterildiği gibi, seçilen parçanın her bir köşesinde görünen dört göstergeden biri ile boyutunu, yüksekliğini veya açısını değiştirebilirsiniz.

Mobilya göstergeleri
şekil 9. Seçilen bir mobilya parçasının göstergeleri

 1 Döndürme göstergesi, seçilen parçayı döndürmek için sürükleyebileceğiniz köşeyi gösterir. Döndürme sırasında uygulanan 15° manyetizmayı değiştirmek için Alt tuşunu basılı tutun .  3 Yükseklik göstergesi, seçilen parçanın yüksekliğini değiştirmek için sürükleyebileceğiniz köşeyi gösterir.
 2 Yükseklik göstergesi, seçilen parçanın zeminden yüksekliğini değiştirmek için sürükleyebileceğiniz köşeyi gösterir.  4 Boyut göstergesi, seçilen parçanın genişliğini ve derinliğini değiştirmek için sürükleyebileceğiniz köşeyi gösterir.

Ayrıca bir mobilya parçasına çift tıklayabilir veya menüden Mobilya > Değiştir…’i seçerek mevcut seçili parça grubunu mobilya iletişim kutusuyla değiştirebilirsiniz. Şekil 10’da gösterildiği gibi, bu iletişim kutusu, seçilen mobilyanın adını, dönüş açısını, konumunu, yerden yüksekliğini, boyutunu, rengini veya dokusunu, görünürlüğünü ve 3D model şeklinin gerekip gerekmediğini düzenlemenize yardımcı olur. yansıtılmak Seçilen nesneler bir veya daha fazla ışık içeriyorsa, bu iletişim kutusu aynı zamanda güçlerini düzenlemenize izin verir, ancak bunun yalnızca fotoğraf oluşturma bölmesindeki en iyi iki kalite seviyesinde etkisi olur.

Mobilya özelliklerini düzenleme
şekil 10. Mobilya niteliklerini düzenleme

! Görünmez mobilyalar ev planında ve 3D görünümünde çizilmez, ancak daha sonra tekrar görünür hale getirmeniz için mobilya listesinde görünmeye devam eder.

3B modelleri içe aktarma

Sweet Home 3D kataloğunda bir mobilya veya nesne eksikse, bir 3D model dosyasını içe aktarabilir ve evinizde kullanabilirsiniz (özellik Online sürümde mevcut değildir). Katkıda bulunanlar tarafından tasarlanan 1400’den fazla ücretsiz model https://www.sweethome3d.com/freeModels.jsp adresinden indirilebilir , ancak diğer web sitelerinden de modeller indirebilir veya Blender veya Art of Illusion gibi yazılımlarla kendi modellerinizi oluşturabilirsiniz. . Sweet Home 3D, OBJ, DAE, 3DS biçimindeki 3B model dosyalarını, bu türden bir dosya içeren ZIP dosyalarını ve KMZ dosyalarını destekler.

Şekil 11’de gösterildiği gibi 3B model dosyasını seçmenize ve boyutlandırmanıza yardımcı olacak sihirbazı başlatmak için Mobilya > Mobilyaları içe aktar… menü öğesini seçin. Windows ve macOS altında ayrıca bir 3B model dosyasını bir Bu sihirbazı başlatmak için Sweet Home 3D penceresi.

Aşama 1Adım 2
Aşama 3Adım 4
şekil 11. Mobilya içe aktarma sihirbazı
Model seç üzerine tıklayın ve dosya iletişim kutusunda 3B model dosyasını seçin. İçe aktarmak istediğiniz 3B model dosyasını bir pencereye sürükleyip bıraktıysanız, dosya otomatik olarak seçilir. Model yüklendikten sonra Devam’a tıklayın .
Modeli, önden görünüm 3B modelin ön yüzünü gösterecek şekilde ok düğmeleriyle yönlendirin ve Devam düğmesine tıklayın .
Gerekirse, içe aktarılan modelin adını, boyutunu, yüksekliğini, rengini ve bu modelin hareketli, kapı, pencere olup olmadığını değiştirin.veya bir merdiven. Ardından Devam’a tıklayın .
Mobilya kataloğunda, mobilya listesinde ve ev planında görüntülenen model simgesi için model üzerinde en iyi bakış açısını elde etmek için fare ile 3D modeli çevirin. Ardından Son’a tıklayın .

Mobilya içe aktarma sihirbazı kapatıldığında, içe aktarılan model, seçtiğiniz seçeneklere bağlı olarak mobilya kataloğunda ve/veya ev planında ve mobilya listesinde görünecektir. Varsayılan kataloğun herhangi bir 3B modeli olarak kullanabilirsiniz.

! Ücretsiz 3B modeller sayfasında önerilen modeller, http://downloads.sourceforge.net/sweethome3d/ adresindeki SweetHome3D-models bölümünde bulunan bir SH3F dosyasında depolanan model grubu tarafından da içe aktarılabilir . Bir SH3F dosyası kurmak için, üzerine çift tıklayın veya menüden Mobilya > Mobilya kitaplığını içe aktar öğesini seçtikten sonra dosyayı seçin.Bir SH3F dosyasını kaldırmak için, onu Sweet Home 3D’nin mobilya eklentisi klasöründen kaldırın ve uygulamayı yeniden başlatın. Bu klasör , Kullanımdaki kitaplıklar bölmesinin Mobilya kitaplıkları bölümünde listelenen herhangi bir SH3F dosyasına tıkladığınızda gösterilir . İkinci bölme, Sweet Home 3D Hakkında iletişim kutusunun altında gösterilen Kitaplıklar… düğmesine tıklanarak görüntülenir . Gerekirse, http://sourceforge.net/projects/sweethome3d/files/FurnitureLibraryEditor/FurnitureLibraryEditor-1.30.jar/download adresinden indirebileceğiniz Mobilya Kitaplığı Düzenleyicisi ile kendi SH3F dosyalarınızı oluşturabilirsiniz.(10.8 MB).

Çizim odaları

Odalar Oluşturma modu aracı Oda çizmek için önce Oda oluştur düğmesine tıklayın .

Her iki şekilde de ev planında yeni bir oda veya yeni bir yüzey oluşturun:

 • odanın her köşesine tıklayın, ardından son noktasına çift tıklayın veya son noktayı ekledikten sonra Escape tuşuna basın,
 • şekil 12’de gösterildiği gibi mevcut bir kapalı yüzeyin (yani duvarlarla çevrili) içindeki herhangi bir yere çift tıklayın .

Çift tıklama ile çizim odaları
şekil 12. Yarım kapı eşiği içeren bir odayı çift tıklama ile oluşturma

! Salonları çizmeden önce duvarları çizin ve kapıları ekleyin . Bu yöntemi kullanarak, evinizin bir odasıyla eşleşen her yüzeye çift tıklayarak çok daha hızlı odalar oluşturabileceksiniz. Ayrıca, çift tıklama ile oluşturulan bir odanın, duvarlarına yerleştirilen her kapının yarım kapı eşiğini içereceğini unutmayın. Bu özellik, odalar arasındaki kapılar açıldığında 3 boyutlu görünümde odaların birbirine doğru şekilde katılmasını sağlar.

Bir oda oluşturduktan sonra, şekil 13’te gösterildiği gibi menüden Plan > Odaları değiştir…’i seçerek adını, zemininin ve tavanının rengini veya dokusunu değiştirebilirsiniz .


şekil 13. Oda özelliklerini düzenleme

Bir oda seçildiğinde ayrıca Select modunda mouse ile her bir noktasını hareket ettirebilir , yazıların altına çizilen göstergeler ile odanın yerini ve adını değiştirebilirsiniz.

Seviye ekleme

Evinizde birden fazla kat veya kat varsa, menüden Plan > Kat ekle’yi seçerek veya bir evde birden fazla kat olduğunda görünen + sekmesine tıklayarak ek katlar oluşturabilirsiniz . Her seviye, plan görünümünün üst kısmında görüntülenen bir sekme ile temsil edilir ve içine yeni duvarların, mobilyaların ve diğer nesnelerin ekleneceği seviyeyi seçmek için kullanılır.

Seviye ekleme
şekil 14. Alt katın açık renkli duvarları ve tavanlarında gösterilen yeni kat

Şekil 14’te gösterildiği gibi, duvar veya oda çizim araçlarını daha kolay kullanmanıza yardımcı olmak için alt kottaki duvarlar ve tavanlar plan görünümünde açık renkle gösterilir. Gerekirse, başka bir seviyedeki bazı nesneleri de seçilen seviyeye kopyalayabilir / yapıştırabilirsiniz. Her katın varsayılan yüksekliği, yüksekliği ve döşeme kalınlığı, sekmesine çift tıklanarak veya menüden Plan > Düzeyi değiştir…seçilerek değiştirilebilir .

Düzenleme seviyesi
şekil 15. Düzey özniteliklerini düzenleme

Şekil 15’te gösterildiği gibi, seviye değiştirme bölmesi, diğer seviyelere kıyasla doğru değerleri seçmenize yardımcı olmak için bir evin tüm seviyelerini açıklayan bir tablo da gösterir. Yeraltı seviyeleri oluşturmak için negatif bir yükseklik girin. Kat yüksekliği, düzenlenen katın tavanlarının yüksekliğini hesaplamak için kullanılır.

3B görünümü düzenleme

Evinizin çizimi sırasında istediğiniz zaman 3 boyutlu görünümde kullanılan bakış açısını değiştirebilirsiniz. Evi görüntülemenin iki farklı yolu mevcuttur, 3B görünüm > Havadan görünüm menüsü ile ayarlanan varsayılan seçili mod ve 3B görünüm > Sanal ziyaret ile ayarlanan diğer mod . Her iki modda da, şekil 16 ve 17’de gösterildiği gibi, geçerli bakış açısını değiştirmek için fare veya klavye oklarını kullanabilirsiniz.

Havadan görünüm   sanal ziyaret
şekil 16. Havadan görünüm modunda fare ve klavye eylemlerişekil 17. Sanal ziyaret modunda fare ve klavye eylemleri

Sanal ziyaret modu seçildiğinde , üstten görülen bir sanal ziyaretçi de ev planında çizilir. Konumu ve açısı, ziyaretçinin her hareketiyle plan ve 3D görünümde eş zamanlı olarak güncellenir. Bu sanal ziyaretçi, şekil 18’de gösterildiği gibi dört gösterge ile çevrilidir.

göstergeler
şekil 18. Sanal ziyaretçinin göstergeleri

Baş açısı göstergesi, ziyaretçinin kafasını yukarı veya aşağı hareket ettirmek için değiştirebileceğiniz açıyı gösterir.
Görüş alanı göstergesi, 3B görünümde o anda görüntülenen açıyı gösterir.
Vücut açısı göstergesi, ziyaretçinin vücudunu sola veya sağa hareket ettirmek için değiştirebileceğiniz açıyı gösterir.
Göz yükseklik göstergesi, ziyaretçinin bakış açısından yukarı veya aşağı hareket etmek için sürükleyebileceğiniz noktayı gösterir.

Şekil 19’da gösterildiği gibi zeminin ve gökyüzünün rengini veya dokusunu, ışık parlaklığını ve duvar saydamlığını değiştirmek için menüden 3B görünüm > 3B görünümü değiştir… öğesini de seçebilirsiniz .

3D görünüm özelliklerini düzenleme
şekil 19. 3B görünüm niteliklerini düzenleme

Yer ve gökyüzü renklerini değiştirdikten sonra, şekil 20’de bu eğitimde tasarlanan evin iki adet 3B görünüm ekran görüntüsü gösterilmektedir .

Havadan görünümsanal ziyaret
şekil 20. Havadan görünüm ve sanal ziyaret

Diğer özellikler

Çizim boyutları

Boyutlar Oluşturma modu aracı Boyutları çizmek için, önce Boyut oluştur düğmesine tıklayın .

Planda şu yollardan birini kullanarak yeni bir boyut oluşturabilirsiniz:

 • Yeni boyutun başlangıç ​​noktasına tıklayın, bitiş noktasına tıklayın ve ardından boyut çizgisinin her iki ucuna çizilen uzatma çizgilerinin boyutunu seçmek için fare işaretçisini hareket ettirdikten sonra üçüncü kez tıklayın.
 • Fare imlecini ölçmek istediğiniz bir mobilyanın kenarına, duvar tarafına veya oda tarafına getirin, plandaki geçici ölçü çizimini kabul etmek için çift tıklayın, ardından uzantısının boyutunu seçtikten sonra üçüncü kez tıklayın çizgiler.

Her iki durumda da, fareyi ikinci ve üçüncü tıklama arasında hareket ettirmezseniz, yeni boyutta herhangi bir uzatma çizgisi olmayacaktır.

Çizim boyutları
şekil 21. Çizim boyutları

Metin ekleme

Metin Oluşturma modu aracı Plana serbest metinler eklemek için önce Metin ekle düğmesine tıklayın.

Ev planında bir metin eklemek istediğiniz konuma tıklayın ve görüntülenecek iletişim kutusuna metnini girin.

Metin ekleme
şekil 22. Kalın stilde serbest metin

Metin Stili araçları Metin stili butonları ile istediğiniz zaman seçili metinlerin boyutunu ve stilini değiştirebilirsiniz.

Yazdır

Evinizi tasarladıktan sonra, Dosya > Yazdır… veya Dosya > PDF’ye Yazdır… menüleri ile evinizi yazdırabilir ve Dosya > Baskı ön izleme… menüsü ile sonucu önizleyebilirsiniz . Varsayılan olarak Sweet Home 3D, varsayılan kağıt boyutunu, kenar boşluklarını ve yönlendirmeyi kullanarak mobilya listesini, planı ve evin geçerli 3B görünümünü yazdırır. Şekil 23’te gösterildiği gibi, bu varsayılan seçimi (özellik Çevrimiçi sürümde mevcut değildir) ve yazdırılan planın ölçeğini, üstbilgiyi ve altbilgiyi değiştirmek için menüden Dosya > Sayfa düzeni…’ni seçin.

Sayfa ayarı
şekil 23. Sayfa düzeni

3B görünümün fotoğraflarını oluşturma

Fotoğraf aracı oluştur 3B görünümün istediğiniz boyut ve oranlarda bir görüntüsünü oluşturmak için Fotoğraf oluştur… aracına tıklayın ve bunu PNG formatında bir dosyaya kaydedin (bu özellik Çevrimiçi sürümde mevcut değildir ) .

Şekil 24’te gösterildiği gibi, fotoğraf oluşturmak için kullanılan bölme, oluşturulan görüntünün kalite seviyesini de seçmenize olanak tanır. Hızlı bir kalite seviyesinde, oluşturulan görüntü 3B görünümdeki gibi görünürken, en iyi kalite seviyesinde, görüntü daha fotogerçekçi olacaktır. En iyi iki kalite seviyesinde, farklı güç seviyesinde ışıklar ekleyerek veya saati değiştirerek görüntünün aydınlatmasını yönetebilirsiniz. YafaRay oluşturucunun genellikle SunFlow varsayılan oluşturucudan daha hızlı çalıştığını bilerek görüntüyü hesaplamak için kullanılan işleme motorunu da seçebilirsiniz .

fotoğraf oluşturuluyor
şekil 24. Fotoğraf oluşturma

! Bir görüntünün en iyi kalitede işlenmesi, evinize ve bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak çok uzun zaman alabilir. Yine de, bu hesaplama sırasında evinizi yine de değiştirebileceğinizi unutmayın. Teknik nedenlerle, aynı anda yalnızca bir Fotoğraf oluştur bölmesi açılabilir.

3D videolar oluşturma

Fotoğraf aracı oluştur 3B görünümde sanal bir yoldan video oluşturmak için kullanılan bölmeyi görüntülemek için Video oluştur… aracına tıklayın (özellik Çevrimiçi sürümde mevcut değildir). Şekil 25’te gösterildiği gibi, bu bölme, fotoğraf oluşturma bölmesine benzer bir şekilde videonun biçimini ve kalitesini seçmenizi sağlar .

video oluşturma
şekil 25. Video oluşturma

Bir video oluşturmak için, 3B görünümde video kameranın ilk konumunu seçin ve video oluşturma bölmesindeki kırmızı düğmeyi tıklayın. Ardından 3B görünümde video kameranın bir sonraki konumuna gidin ve tekrar kırmızı düğmeyi tıklayın. Video sırasında kameranın geçmesi gereken her konum için bu adımları tekrarlayın.Kırmızı düğmeye her tıkladığınızda, kameranın yolunu size göstermek için video oluşturma bölmesine yeni bir nokta eklenir. Sweet Home 3D, kameranın dikey konumunu, 2 dönüş açısını ve görüş alanını da hesaba kattığı için her türlü animasyonu oluşturabilirsiniz.Oluşturduğunuz yol tatmin edici olduğunda, Oluştur’a tıklayın . video karelerinin hesaplanmasını başlatmak için düğmesine basın, ardından bu hesaplama bittiğinde, videoyu bir Quicktime dosyasına kaydetmek için Kaydet… düğmesine tıklayın. Bu videoyu VLC gibi farklı araçlarla görüntüleyebilir veya başka bir formatta kodlayabilirsiniz. Şekil 26 ve 27, şekil 25’te gösterilen yoldan hesaplanan ve MPEG-4 formatına dönüştürülen iki videoyu göstermektedir:

   
şekil 26. 3B görünümle aynı kalitede videoşekil 27. En iyi kalitede video
! 3B görünümde kameranın yolunu kabaca kontrol etmek için oynatma düğmelerini kullanın, çünkü bir videonun işlenmesi evinize, seçtiğiniz kaliteye ve bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak dakikalar veya saatler sürebilir.

OBJ formatına dışa aktar

Örneğin, evinizi daha iyi hale getirmek için Blender veya Art of Illusion gibi bir 3B yazılımda yeniden kullanmak istiyorsanız , menüden 3B görünüm > OBJ formatına aktar…’ ı seçin ve oluşturulan OBJ dosyasını bu yazılıma aktarın (özellik mevcut değildir) Çevrimiçi sürümde). Bu menü öğesi, seçilen OBJ dosyasına 3B görünümde görüntülenen tüm nesnelerin açıklamasını yazacak, renklerini açıklayan bir MTL dosyası oluşturacak ve son olarak, kullanmış olabileceğiniz dokuların görüntülerini kaydedecektir. Şekil 28, sahneye birkaç ışık eklendikten sonra Blender’da yapılan bir işlemeyi göstermektedir.

Blender'da Oluşturma
şekil 28. Dışa aktarılan bir evin Blender’da işlenmesi

eklenti ekleme

Sweet Home 3D’nin özellikleri eklentiler sayesinde genişletilebilir , hatta Java’da programlayabiliyorsanız kendinizi geliştirebilirsiniz (özellik Online sürümde mevcut değildir).Bir eklenti, Sweet Home 3D’nin eklentiler klasöründe saklanan bir SH3P dosyasıdır. Bu klasöre bir SH3P dosyası yüklemek için, Windows ve macOS altında bu dosyaya çift tıklamanız yeterlidir. Linux altında, çift tıklama çalışmazsa SH3P dosyasını kullanıcı klasörünüzün .eteks/sweethome3d/plugins alt klasörüne kopyalamanız gerekir .Eklenti yüklendikten sonra, yeni menü öğelerinin ve/veya eklenti özellikleriyle eşleşen yeni düğmelerin görünmesi için Sweet Home 3D’yi yeniden başlatın. Örneğin, Ev döndürücü eklentisi, Plan menüsüne, ana plandaki tüm öğeleri saat yönünde veya saat yönünün tersine döndürebilen iki öğe ekler.

Bir eklentiyi kaldırmak için SH3P dosyasını Sweet Home 3D’nin eklentiler klasöründen kaldırın ve uygulamayı yeniden başlatın. Bu klasör , Kullanımdaki kitaplıklar bölmesinin Eklentiler bölümünde listelenen herhangi bir SH3P dosyasına tıkladığınızda gösterilir . İkinci bölme, Sweet Home 3D Hakkında iletişim kutusunun altında gösterilen Kitaplıklar… düğmesine tıklanarak görüntülenir .

Banner Content
Tags: ,

Related Article

No Related Article