25 Şub, 2024 @ 12:42
Banner Top

Bir 3D yazıcı çalıştığı süre boyunca kilogramlarca plastiği eritip, akıtır. Kulağa basit gelse de bunu yaparken 3D yazıcılar, bütün plastiği çok ince bir delikten, bir kum tanesi inceliğinde akıtarak yaparlar. Kaçınılmazdır ki, yanlış giden bir takım şeyler olduğunda ekstruder da gerçekleşen bu süreçte plastiği eritip akıtmakta sıkıntı yaşayabilir. Buna filamentin nemli veya pis olması da sebep olabilir. Bu sıkışmalar veya tıkanmalar  plastiğin serbestçe akmasını engelleyecektir. Tıkanma durumlarında yapılacak başlıca adımlar;

Filamenti manuel olarak ekstrudera itin

Tıkanmayı giderebilmek için deneyeceğiniz ilk şey, filamenti manuel olarak ekstruderın içine itmenizdir. 3D yazıcı üzerinden filament için doğru sıcaklığı seçip ve ya filament yükle (Material Reload vs). gibi seçenekler ile filament yükleme aşamasında elinizle filamenti itmeniz gerekmektedir. Zorlamanın yaratacağı kuvvet tıkanıklığı giderebilir.

Nozülü temizleyin

Eğer filamenti yeniden yüklemek ve zorla itmek sorunu çözmediyse sorun nozülde olabilir. Nozüldeki tıkanıklılık için nozülü söküp temizlemek sorunu çözebilecektir. Bu konuda 3D yazıcı üreticileri daha detaylı çözümleri kullanım kılavuzlarında sunabilmekteler. Bunun yanı sıra nozülü çıkarıp ısı tabancasıyla ısıtıp, içinden gitar teli gibi ince bir tel geçirmek nozülü açabilecektir. Veya nozülü aseton içinde belli bir süre tutmak, tıkanmaya sebep olan plastik kalıntılarını çözeceğinden çözüm olabilecektir.

Baskının Yarıda Kesilmesi

3D yazıcınız doğru bir şekilde baskı almaya başladı fakat belli bir süre sonrasında aniden durduysa, bunun çeşitli sebepleri olmuş olabilir.

Filament bitmesi

Çok bariz bir sorun gibi görünse de, bu sorun başımıza gelebilir. Bilgisayarda 3D yazıcının arayüzünden slice ettiğimiz modelin kaç gram tutacağını yazmaktadır. Bu rakam bir çok yazıcı için %98 oranında doğru sonuç vermektedir, fakat yine de üstüne yuvarlamak mantıklı olacaktır. Örneğin arayüz programında 156 gram’ı gördüysek, filament makarasında en az 170 gram filament olması gerekmektedir. Bunu da baskı öncesinde “filament ve makaranın ağırlığı – filament makarasının boş ağırlığı = filament ağırlığı” sonucunu verecektir.

Filament itici dişlisinin boşa dönmesi

3D yazıcılarda, tel halinde plastik materyal olan filament bir hareket dişlisinin dönmesi ile makaradan ekstruder’a ilerler. Eğer baskı hızı yüksek ise filament hareketini sağlayan bu dişli filament telini deforme edebilir, bu da dişlinin belli bir süre sonra filamenti tutamamasına neden olabilir ve ekstruder, makaradan filament çekememeye başlar. Sonuç olarak ekstruder’dan filament geçmeyecek ve baskı yarıda kesilmiş olacaktır. Çözüm baskı hızını düşürmektir.

Ektruder tıkanması

Üstte bahsettiğimiz ekstruder tıkanması, baskıyı yarıda bırakacak bir soruna dönüşebilir. Eğer baskınız yarıda kesilmişse ve sebebi filamentin bitmesi veya filament itici dişlisi değilse, ekstruder tıkanıklılığını kontrol etmekte fayda var.

Motor sürücüsünün aşırı ısınması

Ekstruder motorunun 3D baskı aşamasında çok yoğun çalışması gerekmektedir. Sürekli bir şekilde ileri-geri yönlerde plastiği iterek-çekerek dönmektedir. Bu hızlı hareketler belirli bir akım gerektirir ve eğer 3D yazınınızın soğutması yeterli değilse motor sürücüsünün elektroniği aşırı ısınabilir. Bu motor sürücüleri temel olarak belirli bir sıcaklık üzerinde durmaktadırlar. Bu gerçekleştiğinde X ve Y eksen motorları dönerken ve ekstruder kafasını hareket ettirirken, ekstruder motoru çalışmayacak ve plastik akıtmayacaktır. Bunun tek çözümü 3D yazıcıyı kapatıp, belli bir süre elektroniklerin soğumasına müsade etmek olacaktır. Ayrıca ekstradan soğutma fanı kullanmak, sorunun devam etmesini önleyecektir.

Elektrik kesilmesi

Kulağa komik gelse de, elektriğiniz kesildiyse ve yedek güç üniteniz bulunmuyorsa 3D yazıcınızın baskısı yarıda kesilecektir. Bu konuda öneri yedek güç ünitesi kullanmaktır.

Alıntıdır.

Banner Content
Tags: , ,

Related Article